Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá, 7:30-18 hod
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
29.10.2020
Vaříme z konopí - vaječný likér
Suroviny: 8 vajec, žloutky a bílky oddělené1/3 šálku cukru1/2lžičky soli4 šálky plnotučného mléka3/4 lžičky CBD konopného oleje na každý šálek, p... číst celé
29.09.2020
Zima je ideálním obdobím, kdy říci ano konopí
Přicházející zima je ideálním obdobím, kdy konopí vyzkoušet, zejména na mrazem popraskanou kůži či na posílení imunity. Konopí je rostlinou, která se... číst celé
29.09.2020
V čem může konopí konkrétně pomoci?
Používání těch správných kosmetických přípravků má jednak vliv po estetické stránce, tedy rozjasňuje pleť, hydratuje a vyhlazuje vrásky, ale také doká... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog - Vodík
Co je to vodík?
Vodík je nejlehčí a nejjednodušší prvek a je označován symbolem H. Skládá se z jednoho elektronu a jednoho protonu a za normální situace existuje jako dvojatomová forma, jako molekulární vodík (H2 – plyn). Je to prvek, který pohání samotné slunce za vzniku helia. Vodík je centrem převládajícího kosmologického modelu, který popisuje vznik a ranný vývoj vesmíru. Vodík je základním stavebním prvkem celého vesmíru, vyskytuje se jak ve všech svítících hvězdách, tak v mezigalaktickém prostoru. Podle současných měření se podílí ze 75 % na hmotě a dokonce z 90 % na počtu atomů přítomných ve vesmíru. Vodík je schopen tvořit zvláštní typ chemické vazby, nazývaný vodíková vazba nebo také vodíkový můstek, kde vázaný atom vodíku vykazuje afinitu (schopnost chemických látek slučovat se s jinou látkou nebo částicí) i k dalším atomům, s nimiž není poután klasickou chemickou vazbou. FORMY (izotopy) VODÍKU Klasický atom vodíku (někdy nazývaný protium), tvořený jedním protonem a jedním elektronem. Tento izotop je nejjednodušší atom ve vesmíru. Jeden samostatný atom vodíku (H•) je neutrální a má nespárovaný elektron (což je reprezentováno malou tečkou vedle H “•”). Jedná se tedy o reaktivní volný radikál, díky kterému je atomární vodík tak vzácný. Když se atomární vodík vyrobí elektrolýzou, okamžitě reaguje s dalším atomem vodíku, aby se vytvořila stabilní molekula vodíku (H•+ H• –> H2). Deuterium je stabilní izotop, který nepodléhá radioaktivní přeměně. Je to atom s jádrem 2H, který obsahuje v jádře jeden proton a jeden neutron a od běžného vodíku se liší především atomovou hmotností. Někdy mu bývá přiřazována i chemická značka D, přestože se nejedná o jiný prvek. Tritium je radioaktivní izotop vodíku (3H). Jádro tritia (jako částice se nazývá triton) obsahuje jeden proton a dva neutrony.
Elektrolýzou obohacená voda o vodík zpomaluje klonální-preferenční růst nádoru
Byly zkoumány vlastnosti a účinky elektrolyzované vody s neutrálním pH, obohacenou vodíkem (NHE voda) na nádorové buňky. NHE voda snížila hydroxylové radikály, jak bylo prokázáno pomocí ESR v bezbuněčném systému. Buňky karcinomu v lidském jazyce (HSC-4) byly zpomaleny – buď pro tvorbu efektivní závislosti nebo míru závislosti – vodou NHE bez významného zpomalení epitelových buněk normálního lidského jazyka podobných DOK. Kromě toho voda NHE způsobila zpomalení růstu, degeneraci buněk a zpomalení invaze přes rekonstituované základní membrány do lidských buněk fibrosarkomu HT-1080. Intracelulární oxidanty jako jsou hydroperoxidy a peroxidy vodíku byly vyčištěny v buňkách HSC-4 nebo HT-1080 buněk vodou NHE. V dutině ústní koncentrace rozpuštěného vodíku (DH) z vody NHE drasticky klesla na 1,1 – 0,5 ppm, ale usadila se na 0,3 až 0,4 ppm až 180s, na základě přidržení bez kloktání. Tak u vody NHE bylo prokázáno, že bylo dosaženo zpomalení nádoru, preferenčního růstu tumoru a invazi společně s vychytávání intracelulárních oxidantů, a očekává se, že bude preventivní látkou vůči nádorové progrese a invazi.
Vodík zpomaluje cytokiny-indukovanou LOX-1 genovou exprese tím, že potlačuje aktivaci NF-kB
Vodík (H2) je terapeutický antioxidant, který může snížit oxidační stres. Oxidovaný lipoprotein nízké hustoty, který hraje roli při ateroskleróze, může podporovat endoteliální dysfunkci vazbou na povrchový buněčný receptor LOX-1. LOX-1 exprese může být zvýšeně regulována různými stimuly, včetně TNF-α. Proto jsme se zaměřili na přezkoumání, zda zvýšení exprese LOX-1 různými podněty by mohla být blokována vodíkem v endotelových buňkách. Vodík výrazně zrušil zvýšení regulaci LOX-1 různými stimuly, včetně TNF-α, v proteinu a na úrovni mRNA. TNF-α-indukované zvýšení exprese LOX-1 byl také zmírněn NF-kB inhibitor N-acetyl-L-cystein. Vodík zpomaluje TNF-α-indukovanou aktivaci NF-kB a fosforylaci IkB-α. Kromě toho vodík zpomaluje expresi LOX-1 a aktivaci NF-kB v apolipoprotein E “knockout” myší, což je zvířecí model aterosklerózy. Takže vodík pravděpodobně zpomaluje cytokinůy indukovanou LOX-1 genovou exprese tím, že potlačuje aktivaci NF-kB.
Vodík vykazuje ochranný účinek na plicních štěpech
Proces smrti mozku vyvolává akutní poranění plic u dárců orgánů a zhoršuje ischemicko-reperfuzní poškození (IRI) štěpů. Vodík, nový antioxidant, zeslabuje IRI v několika modelech transplantací orgánů. Autoři zkoumal, zda by vdechnutí 2% vodíku ukázalo příznivé účinky na plicní štěpy z mozku u mrtvých dárců potkanů. Mozkově mrtvé dárcovské krysy vdechovaly směs plynů bud’ – 50% kyslíku a 50% dusíku nebo směs plynuů s 2% vodíku, 50% kyslíku a 48% dusíku po dobu 2 hodin. Příjemci orgánů vdechovali stejnou směs plynů jako dárců a byli usmrceni 2 hodiny po transplantaci plic. Vodík zlepšil PaO(2)/FIO(2) a PVO(2)/FIO(2) z arteriální a plicní žilní krve u příjemců a snížilo se skóre poškození plic v štěpů od mozkově mrtvých dárců. Vodík snížil množství IL-8 a TNF-a v séru, potlačil aktivitu malondialdehydu a myeloperoxidázy, a zvýšil aktivitu superoxiddismutázy z plicních štěpů od mozkově mrtvých dárců. Kromě toho vodík snížil apoptoticý index buněk a potlačil expresi proteinu intercelulární adhezní molekuly-1 a kaspázy-3 v plicních štěpech od mozkově mrtvých dárců. Vodík může vyvinout ochranný účinek na plicní štěpy od mozkově mrtvých dárců díky protizánětlivému, anti-oxidačnímu a anti-apoptotickému mechanismu.
Inhalace vodíku zmírňuje akutní poranění plic
Akutní poškození plic (APP) je vážné onemocnění. Vyskytuje se relativně často a úmrtnost je velmi vysoká. Volné radikály, jako jsou hydroxylové radikály (OH) a peroxydusitanu (ONOO (-)), jsou považovány za konečné kauzativní molekuly v patogenezi APP. Vodík může selektivně redukovat OH a ONOO (-). V této studii jsme zkoumali hypotézu, že inhalace vodíku by mohly zlepšit APP intratracheální indukcí lipopolysacharidu (LPS, 5 mg/kg tělesné hmotnosti). Myši, byli randomizovány do tří skupin: falešná skupina (fyziologický roztok + 2% směs vodíkového plynu), kontrolní skupina (LPS + normální vzduch) a experimentální skupina (LPS + 2% směs vodíkového plynu). Byla provedena bronchoalveolární laváž (výplach průdušek) k určení celkové koncentrace proteinu a pro-zánětlivých cytokinů. Plicní tkáně byly testovány na oxidační stres, poměr mokré/suché (W/D), histologie, imunohistochemie a “western blot” vyšetření. Naše experimenty vykazovaly, že vodík zlepšil míru přežití myší a v indukovaných plicích snižuje W/D poměr. Kromě toho vodík snížil obsah malonaldehydu a obsah nitrotyrosinu, inhiboval myeloperoxidázu a udržoval aktivitu superoxiddismutázy v plicní tkáni a spojené s poklesem exprese TNF-a, IL-1, IL-6 a celkové koncentrace proteinu v lavážní tekutině. Vodík dále oslabuje histopatologické změny a zmírňuje apoptózu plicních buněk. Důležité je, že vodík inhiboval aktivaci P-JNK, a také změny v obrácené Bax, Bcl-xl a kaspázy-3. Závěrem lze říci, naše data ukázala, že inhalace vodík zlepšila LPS-indukované APP a může se projevit svou ochrannou úlohou tím, že brání aktivaci ROS-JNK-kaspasy-3 dráhy.
Prostředek bohatý na vodík chrání fibroblasty v lidské kůži před oxidačním poškozením
Reaktivní formy kyslíku (ROS) jsou důležitým faktorem v rozvoji kožních lézí diabetu. Nový antioxidant, atom vodíku, může selektivně neutralizovat hydroxylové radikály (()OH) a peroxynitrit (ONOO (-)) v buněčných systémech vzhledem k tomu, že jen zřídka reaguje s jinými ROS. Fibroblasty jsou klíčovým prvkem kůže. V této studii jsme zkoumali ochranný účinek na vodík bohatého prostředku na lidských kožních fibroblastech (HSFs) pod oxidačním stresem. Konfokální mikroskopie byla použita pro testování jak koncentrace intracelulární superoxidem anionu (O (2) (-)), tak mitochondriálního membránového potenciálu (ΔΨ). Životaschopnost buněk byla stanovena za použití Cell Counting Kit-8 (CCK-8). Koncentrace buněčné malonaldehyde (MDA), superoxid dismutázy (SOD), glutathion (GSH), 8-hydroxy-2′-deoxyguanosinu (8-OHdG) a 3-nitrotyrosinu (3-NT), byly měřeny také. Výsledky ukázaly, že jak mannitol, tak vysoké glukózy, může způsobit oxidační stres v HSFs. Je zajímavé, že použití prostředku bohaté na vodík výrazně snižuje hladinu intracelulárního O (2) (-), stabilizuje ΔΨ a oslabuje výrobu MDA, 8-OHdG a 3-NT, který účinně zvyšuje antioxidační obranný systém a chráněné HSFs z následného oxidačního poškození stresem. Jinými slovy, vodík snížil nadměrnou tvorbu intracelulárního O (2) (-) a zvýšil buněčnou antioxidační ochranu. Na základě našich výsledků, vodík může mít uplatnění při léčbě kožních onemocnění způsobených diabetem.
Vodík tlumí neuropatické bolesti
Určitě už jistě víte, že se stále rozšiřuj počet onemocnění cukrovkou. A víte co je mimo jiné s cukrovkou hodně spojeno? Neuropatie. Pojďme si o tom něco říct. Diabetická neuropatie – je nezánětlivé poškození funkce a struktury periferních nervů vlivem dlouhodobě zvýšené glykémie (hyperglykémie) při diabetu. Mohou být poškozeny jak nervy motorické, senzitivní, tak i vegetativní. Jde o nejčastější chronickou komplikaci diabetu. Neuropatická bolest obvykle není léčitelná běžnými analgetiky a nesteroidními antirevmatiky. Dosavadní farmakologická léčba diabetické neuropatie a jejích bolestivých projevů nepřináší u velkého počtu pacientů úlevu, případně je úleva jen krátkodobá. Farmakologická léčba dlouhodobě prakticky selhává a obtíže přetrvávají i při dobré kompenzaci diabetu. Navíc farmakologická léčba postižení periferních nervů při diabetu (diabetická polyneuropatie) je finančně náročná. (Zdroj: wikipedie) A co nám říká nedávná studie: Reaktivní formy kyslíku (ROS), jsou často spojovány s přetrvávající bolestí, jako jsou neuropatické a zánětlivé bolesti. Plynný vodík může snížit ROS a zmírnit mozkovou, myokardiální a jaterní ischémii / reperfuzní poranění. V této studii bylo cílem autorů prozkoumat, zda fyziologický roztok bohatý na vodík může snížit neuropatické bolesti v modelu chronického konstrikčního poranění u potkanů. Třicet potkanů bylo náhodně rozděleno do tří skupin: první testovací skupině byl podáván chlorid sodný intratekální injekcí (do mozkomíšního moku); druhá kontrolní skupina podstoupila operaci a byl ji podán chlorid sodný intratekální injekcí; třetí skupina podstoupila operaci a byl ji podán solný roztok bohatý na vodík intratekální injekcí. Léčiva byla podána v dávce 100 ul/kg za den počínaje půl hodiny před operací a pak 1-7 den po chirurgickém zákroku. Mechanické prahy bolesti byly testovány den před a 3-14 dní po operaci. Autoři zjistili, že roztok bohatý na vodík významně zvýšil mechanické prahy neuropatické bolesti ve třetí skupině potkanů (p <0,05); snížila se také hladina myeloperoxidázy, maleinového dialdehydu, a proteinu karbonylu v míše po 7 dnech od post-chronického konstrikčního poranění (p <0,05). Kromě toho roztok bohatý na vodík potlačuje také projevy p38-mitogenem aktivované proteinové kinázy (p38MAPK) a neurotrofní faktor pocházející z mozku (BDNF) v míše po 7 dnech od chronického konstrikčního zranění (p <0,01, p < 0.01, v tomto pořadí), ale nemá žádný vliv na P2X4R (p> 0,05), ATP receptor. Intratekální injekce fyziologického roztoku bohatého na vodík může snížit oxidační stres a projevy p38MAPK a BDNF, které mohou přispět ke zvýšení prahu neuropatické bolesti u potkanů.
Obsah vodíku v dechu při konzumaci vodíkové vody
Tato studie srovnávala, jak a do jaké míry požití vodíkové vody a mléka zvýší obsah vodíku v dechu u dospělých. Pět osob bez specifických onemocnění, požilo destilovanou nebo vodíkovou vodu a mléko jako referenční materiál, který z nich by mohl zvýšit obsah vodík v dechu. Měřil se obsah vodíku při výdechu. Požití vodíkové vody rychle zvýšilo obsah vodíku v dechu na maximální úroveň přibližně na 40 ppm už 10-15 minut po požití a poté rychle klesla na úroveň základní, zatímco při požití stejného množství destilované vody se obsah vodíku v dechu nezměnil (p <0,001). Požitím vodíkové vody se zvýšily oba vodíkové vrcholy a plochy pod křivkou (AUC) v závislosti na dávce. Požití mléka prokázaly opožděné a trvalé zvýšení obsahu vodíku v dechu u osob s nesnášenlivostí mléka po dobu až 540 minut. Požití vodíkové vody vyprodukovalo vodík v dechu na úroveň AUC 2-9 ppm za hodinu, zatímco u mléka vzrostl obsah vodíku v dechu na AUC úroveň až 164 ppm hodinu, 540 minut po vypití. Vodíková voda způsobila rychlý nárůst obsahu vodíku vdechu, a to v závislosti na dávce. Nicméně, zvýšení obsahu vodíku v dechu nebyl tak trvalý ve srovnání s mlékem.
Vodík zpomaluje produkci oxidu dusnatého pomocí modulace signální transdukce
Bylo zjištěno, že Molekulární vodík je účinný pro celou řadu poruch a jeho účinky byly připisovány ke snížení oxidačního stresu. Nicméně, v poslední době jsme prokázali, že vodík zpomaluje alergie typu I přes modulační vnitobuněčnou signální transdukci. V této studii jsme zkoumali účinky vodíku na lipopolysacharidovém / interferonu γ LPS / IFNy – vyvolání produkce oxidu dusnatého (NO) v makrofágů buněk RAW264 u zvířat (z čeledi myšovití). Léčba vodíkem snížila LPS / IFNy-indukované uvolňování NO, který byl spojen se omezeným snížením navozené izoformy syntázy oxidu dusnatého (iNOS). Léčba vodíkem inhibuje LPS / IFNy-indukované fosforylaci signálu apoptózy regulující kinázu 1 (ASK1) a jeho následné signalizaci molekulám, p38 MAP kinázy a JNK, jakož i IκBα, ale nemá vliv na aktivaci NADPH oxidázy a produkci reaktivních forem kyslíku (ROS). ROS je tedy před aktivátor ASK1, inhibice ASK1 vodíkem bez potlačení ROS znamená, že potenciální cílová molekula vodíku by měla být umístěna v receptoru nebo bezprostředně po něm následujících. Tyto výsledky svědčí o roli molekulárního vodíku jako signálu modulátoru. A konečně, perorální příjem vody bohaté na vodík zmírňuje protilátky anti-kolagenu typu II vyvolané artritidou u myší, model lidské revmatoidní artritidy. Celkově vzato naše studie ukazují, že atom vodíku inhibuje LPS / IFNy-indukovanou produkci NO prostřednictvím modulace signální transdukce v makrofázích a zlepšuje zánětlivou artritidu u myší, poskytující molekulární základ pro efekt vodíkových účinků na zánět a funkční interakce mezi dvěma signálními plynnými molekulami, NO a molekulární vodík.
Léčba vodíkem prodlužuje replikační životnost buněk kostní dřeně
Buněčná terapie s kostní dření multipotenciální stromální buňky /Mezenchymální kmenová buňka (MSCs) představuje slibný přístup v oblasti regenerativní medicíny. Nízká frekvence MSC v kostní dřeni dospělého člověka vyžaduje ex vivo (mimo zkumavku) expanze MSC po sklizni. Nicméně, taková manipulace způsobuje buněčné stárnutí spojené se ztrátou diferenciace, proliferace a terapeutické potenciály MSC. U molekul vodíku bylo prokázáno, že vyvíjení ochranné účinky orgánů prostřednictvím selektivní redukce hydroxylových radikálů. Oxidační stres je jedním z klíčových poškození podporujících buněčného stárnutí in vivo i in vitro, je předpokladem, že molekuly vodíku předcházejí procesu stárnutí během expanze MSC. Přídavek 3% plynného vodíku zlepšuje uchovávání původních buněk tvořících kolonie během přípravy MSC a prodlužuje se replikační doba MSC in vitro bez ztráty schopnosti přeměny a schopnosti mezibuněčné komunikace. Zajímavé je, že 3% ošetření vodíkem nesnížilo hydroxylové radikály, proteinový karbonyl a 8-hydroxydeoxyguanosine, což naznačuje, že v této studii nemusí být plynný vodík zodpovědný za pročištění od hydroxylového radikálu.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Hrabákova 1861/1
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

 

 

Kontakty
Zákaznický servis
Zákaznický servis
Po-Pá, 7:30-18 hod
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz